Vítejte v archivu rubriky ZE ZÁKULÍSÍ MAMAfaktury, která se nachází v každém čísle pravidelného počtení od MAMAfaktury, tedy ROZCESTNÍKU.

V této části každý sudý týden ve čtvrtek (v průběhu školního roku) přibude popis jednoho mého pracovního nástroje, stroje, přístroje a hlavně zlepšováků, které používám při výrobě všeho, co najdete v nabídce MAMAfaktury.

Proč právě tato rubrika? Velmi často dostávám otázky typu: Čím to děláš? Jak to vyrábíte?, atd. A protože vím, že mít ten správný pracovní nástroj je základ úspěchu, chci se skrze tuto rubriku s vámi podělit o všechny technické vymoženosti, které mi pomáhají být kreativní.

Řezací podložka a kolečka (Rozcestník č.3)

Mé tvořivé období dělím na dvě části - období, kdy jsem neznala řezací podložku a řezací kolečko a kdy jsem je začala aktivně používat. Úspora času, rovné řezy a jednoduchost manipulace jsou všechno přednosti, kterých si na této "řezací sadě" velmi cením. Používám je nejen na řezání látky, ale samozřejmě i na řezání různých papírů a plastových obalů (třeba pro jazykové lodě). Kouzlo řezací podložky tkví v tom, že má tzv. samosvorný povrch, který se po řezu kolečkem či skalpelem uzavře. Řezací nástroj se nám netupí a stůl je chráněn proti poškození.

Mít podložku a řezací kolečko ale nestačí.Ještě doporučuji si koupit tzv, "patchworkové" pravítko. Bohužel k řezání nelze použít běžné pravítko. Je sice o poznání levnější, ale naprosto nepoužitelné. Je totiž "měkké", takže při první nepozornosti si z pravíta kousek odříznete a rovnou čáru už nikdy neuděláte.

Jak vidíte na fotce, řezací kolečka se vyrábí v různých variantách - nejen tvarů rukojetí, ale i způsobů zajištění kolečka, když se řezák nepoužívá. Takže je na vás, které kolečko vám nejlépe padne do ruky ;)
P.S. Některé sady se prodávají i s náhradními kolečky, někdy dokonce i s "vlnkovými", tedy entlujícími!

 

Frézka (Rozcestník č.2)

Toto je má obrovská pomocnice - frézka (či ruční bruska, chcete-li). Tou obrušuji všechna dřevěná kolečka, která používám k výrobě kolečkových hadů na suchý zip nebo dřevěných destiček se suchými zipy. Na první pohled se zdá, že všechna kolečka, která kupuji přímo od truhláře, jsou již dostatečně začištěná. Nejsou...

A tak mi přilbližně 20 sekund trvá, než každému kolečku udělám "manikúru", jak říkám broušení jeho hran. Po této manikúře se obyčejné dřevěné kolečko promění v téměř sametové dřevěné kolečko, které přímo vybízí k tomu, aby s ním někdo pracoval. Je zajímavé, že této "sametovosti" se velmi často všimnou rodiče při nákupu na nějaké prodejní výstavě.

 

Podložka pod pedál šicího stroje (Rozcestník č.1)

To, že mám šicí stroj nikoho, kdo zná nabídku MAMAfaktury, nemůže překvapit. Co je na mém stroji zvláštního, je úprava pedálu ovládajícího šicí stroj. Když jsem šila, musela jsem si patu vždy podkládat bačkorou, abych neměla chodilo při práci tak "zlomené". Manžel vyslyšel mé potřeby a pedál mi upravil. Jak? To vidíte na obrázku. Pedál jednoduše přilepil na dřevěnou podložku, na kterou přilepil i dřevěný "podpatek". Já tak mohu pohodlně šít, "nelámat" si nohu v kotníku a zároveň mám pedál stále na stejném místě - nikam mi už neujíždí.

Kvalita práce s takto upraveným pedálem se nedá srovnat s původní variantou.